NEDEN AHŞAP ?

Doğa şartlarına karşı çok dayanıklı ve yüksek taşıma gücüne sahip yenilenebilir doğal bir malzemedir. Ahşap aynı zamanda yalıtım malzemesi olup üzerine oturulduğunda yazın serin kışın sıcaktır. Ahşap tek başına mükemmel bir malzeme olmasına karşın dış mekanda korunmaya ihtiyaç duyar. Korunma amaçlı uygulanan boya vernik ve emprenye gibi kimyasal malzemeler sadece yüzeysel korumada etkili olduğu gibi insana ve çevreye de ciddi zararlar vermektedir. Bu sebeplerden dolayı kullanımı günden güne azalmaktadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve doğa bilincinin artmasıyla birlikte ısıl işlemli ( thermowood ) ahşaplar tercih edilerek ahşabın ömrü arttırılmakta ve insan sağlığıda ön planda tutulmaktadır.

THERMOWOOD AHŞAP NEDİR ?

Ahşabın görsel fiziksel ve kimyasal olarak yapısının iyileştirilmesi amacıyla 180 – 220 derece aralığında farklı metodlarla ısıya tabi tutulmasına ısıl işlem ( thermowood ) denir. Isıl işlem görmüş ahşabın rengi koyulaşarak kahverengi bir görünüm alır. Ahşapta sertleşme oluşur, dayanımı artar, çatlama ve çarpılma durumu azalır. Ahşabın içindeki reçine stabil olarak dokunun içine dağılır. Su emmesi, rutubetlenmesi, reçine kusması gibi durumlar ortadan kalkar. Yıllarca hiçbir bakım gerektirmeden doğa şartlarına karşı direnci artmış mükemmel bir malzeme haline gelmiş olur.

BANK SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Oturma bankı ihtiyacınızın olduğu mekanın sosyal, kültürel ve ekonomik koşullarının belirlenmesi öncelikli seçiminiz olmalıdır. Konulacak bank sahil kenarı gibi çift odak noktalı bir konuma sahip olacaksa, insanların kimi zaman denizi, kimi zamansa yolu seyredeceği göz önünde bulundurularak arkalıksız ve çift yönlü banklar tercih edilmelidir. Buna benzer olarak uzun süre güneşe maruz kalan yerlerde güneşten korunma amaçlı kamelyalı banklar, çocuk parkları ve anaokullarında ise diğer ürünlere göre daha küçük boyutlarda tasarlanmış olan çocuk bankları tercih edilmelidir

DEMONTE ÜRÜNLERDE SORUN OLUŞURMU ?

Demonte ürün satan firmalar ürünün çok kolay ve pratik olarak kurulduğunu montaj kılavuzunun olduğunu söylesede ürünün montajı üretici icin kolaydır. Üretici firmalar kurulumlarını montaj tezgahları üzerinde hazırlanmış kalıplar içinde yaparlar. Satın aldığınız bankı siz kurmuş olsanız dahi 4 ayaktan birinin yere basmadığını göreceksiniz bu durum bank üzerine oturulup kalktıkça sürekli olarak hareket edecek ve bağlantılarından ayrılacaktır. Bu sorunlardan dolayı demonte ürünleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

BANK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR ?

Bank satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus dış mekan şartlarına karşı dayanımı ve bakım gerektirip gerektirmediğidir. Üretici tarafından ürünün kaç yıllık kullanım garantisi verildiğidir. Gözden kaçırılmaması gereken en ince ayrıntı ise kullanılan ahşabın türü ve üretici tarafından ne gibi işlemlerden geçirilerek size sunulmuş olduğudur. Fiyat karşılaştırması yaparken bu hususları değerlendirmenizi ve montajlı ürünleri tercih etmenizi önemle tavsiye etmekteyiz.