NEDEN AHŞAP ?

Doğa şartlarına karşı çok dayanıklı ve yüksek taşıma gücüne sahip yenilenebilir doğal bir malzemedir. Ahşap aynı zamanda yalıtım malzemesi olup üzerine oturulduğunda yazın serin,kışın sıcaktır. Ahşap tek başına mükemmel bir malzeme olmasına karşın dış mekanda korunmaya ihtiyaç duyar. Korunma amaçlı uygulanan boya,vernik ve emprenye gibi kimyasal malzemeler sadece yüzeysel korumada etkili olduğu gibi insana ve çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bu sebeplerden dolayı kullanımı günden güne azalmaktadır. Son yıllarda teknolojiningelişmesi ve doğa bilincinin artmasıyla beraber,ısıl işlemli ahşaplar tercih edilerek hem ağacın ömrü arttırılmakta hem de insan sağlığı ön planda tutulmaktadır.

ISIL İŞLEMLİ AHŞAP NEDİR ?

Ahşabın görsel,fiziksel ve kimyasal olarak yapısının iyileştirilmesi amacıyla 180 – 220 derece aralığında farklı metotlarla ısıya tabi tutulmasına ısıl işlem denir. Isıl işlem görmüş ahşabın rengi koyulaşarak kahverengi bir görünüm alır. Ahşapta sertleşme oluşur, dayanımı artar,çatlama ve dönme olayı azalır. Ahşabın içindeki reçine stabil olarak dokunun içine dağılır. Su emmesi,rutubetlenmesi,reçine kusması gibi durumlar ortadan kalkar. Yıllarca hiçbir bakım gerektirmeden doğa şartlarına karşı direnci artmış olur.

BANK AYAKLARINDA NEDEN ALUMİNYUM TERCİH EDİLİYOR ?

Alüminyum malzeme olarak her şeyden önce düşük enerji ile geri dönüşümü elde edilebilen doğa dostu bir malzemedir. Alüminyumun pik döküme göre direnci çok daha yüksek ve kırılmaya karşı dayanıklıdır .Yapılan alaşımlar ile alüminyumun çelikten daha dirençli olduğu günümüzde de bilinmektedir. Demir malzemelerin dış mekanda içten oksitlenip çürümesine karşın alüminyum malzemede çürüme olmaz. Deniz kenarlarında ve kış şartlarının etkili olduğu bölgelerde alüminyum döküm bank ayakları özellikle tercih edilmektedir.

BANK SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR

Oturma bankı ihtiyacınızın olduğu mekanın sosyal,kültürel ve ekonomik koşullarının belirlenmesi öncelikli seçiminiz olmalıdır. Konulacak bank sahil kenarı gibi çift odak noktalı bir konuma sahip olacaksa, insanların kimi zaman denizi , kimi zamansa yolu seyredeceği göz önünde bulundurularak çift yönlü banklar tercih edilmelidir. Buna benzer olarak uzun süre güneşe maruz kalan yerlerde güneşten korunma amaçlı kamelyalı banklar , çocuk parkları ve ana okullarında ise diğer ürünlere göre daha küçük boyutlarda tasarlanmış olan çocuk bankları tercih edilmelidir.

BANK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Bank satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus dış mekan şartlarına karşı dayanımı ve bakım gerektirip gerektirmediğidir. Üretici tarafından kaç yıllık kullanım garantisi verildiğidir. Gözden kaçırılmaması gereken en ince ayrıntı ise kullanılan ağaçların üretici tarafından ne gibi işlemlerden geçirilerek size sunulmuş olduğudur. Fiyat karşılaştırması yaparken bu hususları değerlendirmenizi tavsiye etmekteyiz.